Dá sa prehrávať SDIF5.1 zvuk cez A/V receiver a zároveň aj zvuk cez TV?

Formuler F4 Turbo Combo
Dobrý deň. Zamenil som v obývacej izbe satelitný prijímač Golden Media Unibox 2 za Formuler F4 Turbo Combo s Open ATV 6.4 a My Metrix, ktorý som predtým používal v inej miestnosti len s TV. Satelitný prijímač je prepojený s TV Panasonic cez HDMI a s domácim kinom 5.1 Yamaha optickým káblom. Keď mám v Menu STB zakázaný AC3 downmix, tak síce mám v domácom kine priestorový zvuk, ale do TV cez HDMI sa zvuk už neprenesie. Aby som mal zvuk aj v TV, musím zapnúť downmix AC3, ale potom však mám zvuk v domácom kine len 2.0 . Pri Golden Media to fungovalo bez problémov, STB vedel dodať zvuk AC3 súčasne cez optiku ako 5.1 a súčasne išiel zvuk cez HDMI aj do TV. Možno sa čudujete o čo mi ide. Manželka má hendikep, je nedoslýchavá a TV sleduje len so sluchátkami zapojenými do TV. Ja som si popritom mohol pustiť zvuk 5.1 cez domáce kino. No a teraz pri Formuler F4 Turbo to už súčasne nejde. Keď zakážem downmix v STB, dostanem síce cez optiku priestorový zvuk 5.1, ale cez HDMI sa neprenesie do TV (a tým pádom ani do sluchátok) žiadny zvuk. Na diskusiách som sa dočítal, že u linuxových prijímačoch \“ obecně prostorový zvuk nejde přes HDMI, fungoval kdysi s některými verzemi IMAGE, potom to u novějších aktualizací programátoři vypnuli\“. Je to pravda? Neexistuje nejaký plugin s ktorým by to fungovalo? Ako je možné, že u nelinuxových STB s tým problém nie je?
Taktiež som si pri snahe o nastavenie STB všimol, že v nastaveniach zvuku ja nemám položky \“Zdroj zvuku – PCM/SPDIF\“ a \“Automatické nastavenie hlasitosti\“, ktoré vy máte na ilustračných fotografiách. Možno práve keby som mal možnosť nastaviť \“Zdroj zvuku\“, tak by sa mi podarilo dostať do HDMI nejaký zvuk bez downmixu aj pri AC3. Nechýba mi teda nejaký plugin na širšie nastavenie zvukových možností. Ďakujem.

Dobrý deň.

Ako vravíte v enigme je to tak ako je . AK chcete 5.1 cez optiku musíte vypnúť downmix a vtedy nejde zvuk na TV. Inak to nebude je to takto nastavené v enigme. Jedine skúste pripojiť Formuler ku AV receiveru cez HDMI a z neho HDMI do TV. Menu nastavenia zvuku záleží od verzie enigmy OpenATV 6.3/6.4/7.0 atď.